top of page
Job_6760.JPG

Silüetler
Soda Galeri / İstanbul
2011

 

Siluet portresinin büyüsü, yüz profil'inin gölgesinin mum gibi basit bir ışık kaynağı aracılığıyla arka plan üzerine düşmesiyle ortaya çıkar.

Kökeni antik çağlara dayanan siluet çizimi sanatı, fotoğraf makinesinin icadının ardından büyük ölçüde geçerliliğini yitirmiş ve geriye sadece nesilden nesile aktarılan bu  köklü sanatın kalıntıları kalmıştır.

 

'Siluetler: Gölgeleri' koleksiyonunda, modern endüstriyel metal işleme teknolojisini, bazı parçalarda kullandığım geleneksel mine tekniği ve (gölgeler için) alışılmışın dışında bir malzeme olan siyah ambalaj süngeriyle bir araya getirerek, silüet çizim sanatına modern bir dokunuş katmaya çalıştım.

İlhamım, çocukluk anılarıma dayanıyor. Elektriğin kesildiği gecelerde annem mum ışığında elleriyle gölge oyunları yapar ve biz çocuklarını eğlendirmeye çalışırdı, ayrıca bu anılarıma mı bağlı tam olarak bilemiyorum ama her zaman siluet çizimlerini sevmişimdir.

 

Bu koleksiyonla kullanıcılara geçmişe gönderme yapan, modern, giyilebilir broşlar, kolye, yüzük ve küpeler sunmak istedim.

 

Job_6733.JPG
silüet-6.jpg
IMG_4850.JPG
IMG_4899.JPG
silüet-kolye-6-7-toz-design-galeri-santim.jpg
20140301161530-1282435.JPG
bottom of page