top of page
DSCN0039.JPG

Oltu Taşı Projesi
Erzurum
2004

Leyla Taranto İstanbul Bilgi Üniversitesi

Tasarım Kültürü ve Yönetimi Bölümü Bitirme Projesi

Yaygın olarak süs eşyası, tespih ve takılarda kullanılan Oltu taşı ve ona bağlı işkolları yıllardır çözülemeyen sorunlar nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış ve Oltu taşı işiyle uğraşan birçok kişi de bu sebeple iş kaybına uğramıştır.

Projenin amacı, bu yörede oltu taşı ve kuyumculuğunun canlanmasını

ve gelişmesini sağlamaktır.  Bu bağlamda, Oltu taşı ona ve bağlı işkollarını Oltu kasabasının ticari, sosyal ve kültürel olarak tanıtımında ve ilerlemesinde kaldıraç görevi üstlenmesine hazırlamak ve kaybolma noktasına gelen oltu taşı ve kuyumculuğunun sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasına önayak olmaktır. 

 

Bilgi Üniversitesi öğrencisi Leyla Taranto (2003)  bu konuda mezuniyet projesi olarak bu konuda  uygulanabilir bir proje hazırladı. Proje, UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) ve Atatürk Üniversitesi – Erzurum Girişimciliği Destekleme Projesi'nin desteğiyle hayata geçirildi.

Leyla Taranto, Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi bölümüne 'Oltu Taşı' projesini hazırlayıp, sunarak bitirme sertifikasını aldı.

 

Projeye paralel olarak kendisi ayrıca 'Oltu' adında --bu sayfada da birkaç parçasını göreceğiniz-- bir mücevher koleksiyonu tasarladı.
 

 

oltu broş-1-2-toz design-post.jpg
DSCN0044.JPG
DSCN0006.JPG
oltu küpe-2-1-toz design-post.jpg
DSCN0028.JPG
oltu yüzük-4-1-toz design-post.jpg
DSCN0008.JPG
oltu kol düğmesi-2-1-toz design-post.jpg
bottom of page