top of page
between a break and a breakdown.png

Between a Break and a Breakdown
5. Jerusalem Bienali / İsrail
2021

 

Covid 19 dönemine rastlayan Kudüs Bienali'nin 5. edisyonunda yer alan “Bir mola ile bir çöküş arasında: Zamanımızın aynası olarak mücevher” sergisi için hazırladığım broş, kolye ve küpeler için  ‘adaptasyon’ temasını seçtim ve bu tema için seçtiğim malzeme nalburlarda metreyle satılan ve odalar arasındaki geçişlerde zeminde kullanılan alüminyum şeritler oldu. 

Eşik adını verdiğim bu koleksiyonda 'eşik'in hem mecazi anlamda hem de kelimenin tam anlamıyla,

sonrasında bir geçişin başladığı bir nokta oluyor, fiziksel veya duygusal bir yer ile diğeri arasındaki hareketsizlik anı veya konumunu belirliyor.

Bu şeritler (eşikler) bir taraftan bize değişimin bir adım ötede olduğunu hatırlatırken bir taraftanda yerde -iki malzeme arasının- bağlantı yerini örterek bir yerden bir yere geçişimizi kolaylaştırıp, yumuşatıyor ve geçişin daha az sarsıcı olmasını sağlıyor.  Bir anlamda yeni mekana uyumu kolaylaştırıyor. Buna rağmen eşikler bize geçişi ve bunu  takip edecek adaptasyonun sürekli bir hatırlatıcısıdır.

Bu küçük koleksiyonda kullandığım diğer bir malzeme ise 'inci'.  Işıltısı ve parlaklığıyla mat görünümlü aluminyum'un yanına yakıştığını düşündüğüm gibi bir nev'i umudu da sembolize ettiğini varsayarak ikinci bir malzeme olarak inciyi kullandım.  

f3e542af-de73-4108-9b95-c04a37d79940.jpg
eşik kolye-1-3.jpg
e1.jpg
eşik broş-1-6.jpg
e2.jpg
eşik küpe-1-2.jpg
eşik küpe-1-7.jpg
eşik küpe-1-1 kopyası.jpg
bottom of page