Toz Design

hakkımızda

Mücevher ve takıya ilgim çocukken takmayı sevdiğim bilezik ve kolyelere kadar geri gitse de, takı yapımına ve üretimine dair merakım çok daha sonraları başladı. Zaman içerisinde, kendimi üretim atölyelerinde, mücevher tasarımının sunduğu sınırsız olanakların - kavram, form ve malzemelerin- içinde buldum.

Tasarladığım takılarda genellikle geleneksel malzeme ve üretim tekniklerini kullanmakla birlikte, çoğu zaman geleneksel ile farklı olanı birlikte kullanmayı -geleneksel olmayan  –sünger, üretim fazlası ‘artık’ ahşap parçaları, kauçuk- gibi malzemelerle takı tasarlayıp, üretmeyi seviyorum. Süreç içerisinde kontrastlar ve kavramlarla denemeler yapıyor ve birtakım yaratıcı seçimler neticesinde  daha ‘düşük’ ve sıradan sayılan malzemelere kavramsal, duygusal ve yaratıcı değerler aşılayarak o takıları –maddesel değerinin ötesine taşımaya çalışıyorum.

Anladım ki, tasarımın başlangıç noktası ne olursa olsun—bazen bir fikir, bazen bir form ya da malzeme— takı ortaya çıktıktan sonra onun değerine ben değil, takan karar veriyor. Buna rağmen, takımı tasarlarken aklımdan geçen düşüncelerin bir ya da başka bir şekilde onu takan kişinin duygu ve düşünceleriyle buluşabildiğini düşünmek bana sonsuz bir zevk veriyor...

Leyla Taranto